Koszty zakupu domu w Hiszpanii obejmują nie tylko koszt samej nieruchomości, ale także pewną liczbę dodatkowych kosztów, które dla niektórych stają się „niespodzianką”. Mówimy o wszelkiego rodzaju podatkach i opłatach, które należy zapłacić przy zakupie domu w Hiszpanii. Eksperci zalecają położenie 10 — 12% kosztów zakupionego mieszkania na wydatki notarialne, koszty oceny i rejestracji nieruchomości, a także podatki (VAT, podatek od przeniesienia własności itp.). Całkowita wysokość dodatkowych kosztów zależy od wartości nabywanej nieruchomości oraz od tego, czy jest to nowy czy drugi dom. Przygotowaliśmy dla Ciebie materiał na podstawie oficjalnych źródeł, gdzie podane są dodatkowe koszty przy zakupie domu w Hiszpanii z kredytem hipotecznym i bez.

Kupno domu w Hiszpanii bez hipoteki

Kupno domu w Hiszpanii w 2019: dodatkowe koszty - podatki

Notariusz

Ta pozycja wydatków musi być wzięta pod uwagę zarówno przy zakupie drugorzędnego mieszkania w Hiszpanii, jak i nowych budynków . Opłaty notarialne są regulowane przez państwo, co oznacza, że wszyscy notariusze w Hiszpanii muszą pobierać taką samą opłatę za podobne usługi. Tak więc wykonanie umowy sprzedaży nieruchomości (escritura pública de compraventa) kosztuje od 600 euro, w zależności od ceny obiektu. Na przykład w przypadku nieruchomości o wartości 100 000 EUR kwota ta wyniesie 850 EUR, a jeśli nieruchomość kosztuje 250 000 EUR, będzie to około 1000 EUR.

Opłata Registro de la Propiedad

Za zarejestrowanie umowy sprzedaży w Rejestrze Własności Prywatnej (Registro de la Propiedad) należy uiścić średnią opłatę w wysokości 400 — 650 euro, w zależności od wartości nieruchomości.

Podatki przy zakupie nowego domu w Hiszpanii

Kupując nowy dom, należy zapłacić podatek VAT (IVA ), który wynosi 10% wartości nieruchomości we wszystkich wspólnotach autonomicznych Hiszpanii. Wyjątkiem są Wyspy Kanaryjskie, gdzie IGIC jest opłacany zamiast IVA według stawki 6,5%. Oznacza to, że jeśli kupisz nowy budynek za 100 000 €, będziesz musiał doliczyć kolejne 10 000 €, a jeśli wybrane mieszkanie kosztuje 250 000 € — 25 000 € Jeśli zakupiony obiekt należy do funduszu budownictwa socjalnego VAT może zostać obniżony do 4%. Kupując nowy dom, VAT należy również doliczyć do podatku od udokumentowanych czynności prawnych (Impuesto de Actos Jurídicos Documentados — IAJD. W Walencji, Murcji i Andaluzji podatek ten wynosi 1,5% wartości mieszkania.

Podatki przy zakupie drugiego domu w Hiszpanii

Jeśli kupujesz dom do odsprzedaży, nie musisz płacić podatku VAT, ale musisz zapłacić podatek od przeniesienia (Impuesto sobre las Transmisiones Patrimoniales — ITP). We Wspólnocie Walenckiej podstawowa stawka tego podatku wynosi 10% kwoty wskazanej w paragonie, w Murcji i Andaluzji wynosi 8%. Zniżki dla młodzieży, rodzin wielodzietnych, osób niepełnosprawnych, przy zakupie mieszkań socjalnych itp.

Koszty przy zakupie domu w Hiszpanii z kredytem hipotecznym

Kupno domu w Hiszpanii w 2019: dodatkowe koszty - podatki

Wycena domu

Zgodnie z nową ustawą hipoteczną , która weszła w życie w czerwcu 2019 r., klient ponosi koszt wyceny mieszkania, które chce kupić w hipotece. Bank po otrzymaniu informacji o wycenie decyduje, jaką kwotę może sfinansować. Obecnie z reguły jest to nie więcej niż 80% wartości obiektu. Koszt wyceny domu w 2022 roku to średnio 250 – 600 euro, w zależności od nieruchomości i wybranej firmy rzeczoznawczej.

Uwaga! Opinia rzeczoznawcy jest ważna przez 6 miesięcy.

Opłata za otwarcie kredytu hipotecznego

Opłata ta może sięgać nawet 2% kredytu hipotecznego, ale wiele banków nie pobiera tej opłaty.

Podatek od przeniesienia własności i udokumentowanych czynności prawnych (Impuesto de Transmisiones Patrimoniales y Actos Jurídicos Documentados — ITP-AJD)

Od listopada 2018 roku w Hiszpanii weszła w życie ustawa, zgodnie z którą przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny podatek ten muszą płacić banki, a nie nabywca domu.

Notariusz

Zgodnie z ww. ustawą o hipotekach bank płaci notariuszowi honorarium za sporządzenie umowy sprzedaży z hipoteką (escritura pública del préstamo hipotecario).

Opłata Registro de la Propiedad

Zgodnie z ww. ustawą o hipotekach bank uiszcza opłatę za rejestrację umowy hipotecznej w Registro de la Propiedad. Więcej informacji o kupnie domu w Hiszpanii znajdziesz w naszych artykułach:

Masz pytania dotyczące dodatkowych kosztów zakupu domu w Hiszpanii? Skontaktuj się z naszymi specjalistami w celu uzyskania pomocy, wypełniając formularz na stronie lub zamawiając oddzwonienie. Cieszymy się również, że możemy Cię widzieć w naszych biurach .

Понравилась статья? Поделись с друзьями!

Поделиться: